Strona główna » Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć

Z wrastającymi paznokciami mamy do czynienia wtedy, gdy płytka paznokcia wbija się, wrasta w otaczającą ja skórę, uszkadzając jej ciągłość, powodując dyskomfort oraz bolesność. Problemowi towarzyszy zaczerwienienie, ból w trakcie chodzenia oraz wrażliwość na dotyk. Z czasem dolegliwość ta uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Jeśli zwlekamy zbyt długo pojawia się stan zapalny. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja ze strony pacjenta i zgłoszenie się do podologa w momencie pojawienia się pierwszych objawów wrastania.
LECZENIE
Tamponada
Jedna z najprostszych metod korekcji wrastających paznokci. Jej wykonanie polega na umieszczeniu w wale paznokciowym miękkiego materiału opatrunkowego nasączonego preparatem leczniczym (np. propolisem, octeniseptem). Opatrunek poszerza przestrzeń w wale paznokciowym oraz odseparowuje paznokieć od stanu zapalnego.
Klamra ortonyksyjna
Korygują kształt płytki. Działają na zasadzie aparatu ortodoncyjnego. Naprowadzają paznokieć na prawidłowy tor wzrostu. Znoszą bolesność właściwie po pierwszej aplikacji. Wymagają kontroli co 2 do 4 tygodni, w zależności od przypadku.
Czas terapii klamrą ortonyksyjną uzależniony jest od indywidualnego stanu paznokcia z jakim zgłosił się pacjent. Przeważnie efekt końcowy udaje się osiągnąć już po kilku regularnych zabiegach.
Zaletą tej metody jest właściwie bezbolesna aplikacja. Istotne jest również to, że klamra nie przeszkadza zupełnie w codziennej aktywności.
Metoda Arkady
Innowacyjna metoda korekcji wrastających paznokci polegająca na nadaniu płytce odpowiedniego kształtu, ukierunkowaniu na prawidłowy tor wzrostu a następnie utrwaleniu efektu specjalną żywicą akrylową zawierająca w składzie jony srebra.
W niektórych przypadkach leczenie przynosi ulgę już po pierwszym zabiegu, czasami potrzebnych jest kilka wizyt kontrolnych (co 2 do 4 tygodni), podczas których może zaistnieć konieczność wykonania zabiegu korekcyjnego. Wszystko zależy od tego jak bardzo zaawansowany jest stan paznokci.
Niewątpliwą zaletą metody jest końcowy efekt estetyczny.