Są to punktowe obszary twardego naskórka. Cechą charakterystyczną odcisków jest posiadanie rdzenia. Bardzo ważne jest odróżnienie odcisku od brodawki.
Odciski powstają na skutek ciągłego, miejscowego ucisku. Można powiedzieć. że są objawem reakcji obronnych skóry na czynniki drażniące.
Przyczyny powstawania odcisków:
- nadmierny ucisk powodujący namnażanie się komórek rogowych naskórka
- deformacje stóp (np. halluxy, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce młoteczkowate)
- nieodpowiednie obuwie
Powstają najczęściej na przodostopiu, między palcami, na grzbietach palców, zazwyczaj na małym palcu, rzadziej w okolicy pięty.
Postępowanie podologiczne polega na usunięciu odcisku za pomocą odpowiednich frezów oraz narzędzi. Jednak najważniejsze jest zlikwidowanie przyczyny powstawania odcisku. Dobre efekty przyniesie zmiana obuwia na wygodniejsze, wkładki ortopedyczne w przypadku występowania deformacji kostnych, ciągła amortyzacja i odciążenie miejsc bolących, odpowiednia pielęgnacja oraz regularne wizyty u specjalisty.
Usuwanie odcisków na stopach jest jednym z najczęstszych zabiegów wykonywanych w gabinecie podologicznym. Odciski powstają na skutek ucisku, tarcia lub nieprawidłowego obciążenia stóp, a ich usuwanie ma na celu złagodzenie bólu i zapobieżenie powstawaniu nieprzyjemnych zmian skórnych.
Zabieg usuwania odcisków na stopach polega na usunięciu zrogowaciałej warstwy naskórka za pomocą specjalnego narzędzia. W czasie zabiegu podolog bada również stopę pacjenta w celu ustalenia przyczyny powstawania odcisków oraz zaleca odpowiednie środki pielęgnacyjne, które pomogą zapobiec ich ponownemu pojawieniu się.
W gabinecie podologicznym usuwanie odcisków na stopach odbywa się w sposób bezpieczny i higieniczny, z użyciem specjalistycznego sprzętu oraz dezynfekcji narzędzi po każdym zabiegu. Pacjenci mogą liczyć na profesjonalną opiekę podologa oraz odczuwalną poprawę komfortu chodzenia już po pierwszej wizycie.
Warto pamiętać, że odciski na stopach to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Dlatego, jeśli masz problemy z odciskami lub innymi zmianami skórnymi na stopach, warto skonsultować się z podologiem i podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy swojego samopoczucia oraz jakości życia.